Matura z historii – jak się przygotować

Gdy nadchodzi maj, uczniowie ostatnich klas liceów i techników ubierają się na galowo i śpieszą zmierzyć się z maturą. To stresujący moment, szczególnie że do dobrego napisania egzaminu dojrzałości trzeba się odpowiednio wcześniej przygotować, powtarzając niezbędną wiedzę i zapoznając się z przykładowymi rodzajami zadań. Matura z historii nie ma może aż tak złej reputacji jak matura z chemii czy z matematyki rozszerzonej, ale wciąż sieje postrach wśród uczniów na profilu humanistycznym. Jak przygotować się do matury z historii? Po jakie źródła i pomoce dydaktyczne warto sięgnąć?

Nauka do matury z historii – podręczniki i repetytoria

Choć od maturzystów wymaga się zapamiętania dużej liczby nazwisk i dat, to zasadniczo najważniejszym elementem nauki do historii jest zrozumienie procesów – politycznych, ekonomicznych, społecznych i innych – jakie zachodziły na przestrzeni wieków. To właśnie dlatego na zajęciach w szkole historia jest wykładana chronologicznie, co ma też odzwierciedlenie na arkuszu maturalnym. Podręczniki szkolne i repetytoria maturalne wciąż pozostają najlepszym źródłem nauki do matury właśnie dlatego, że tłumaczą poszczególne procesy i pozwalają na zrozumienie, jak jedne wydarzenia doprowadziły do innych. Warto dokładnie, kilkukrotnie przeczytać co najmniej jeden podręcznik i co najmniej jedno repetytorium, skupiając się na dwóch ulubionych epokach tak, by później móc dobrze napisać wymagany esej.

Źródła popularnonaukowe to klucz do sukcesu

Nie należy jednak ograniczać się jedynie do podręczników szkolnych. Warto sięgnąć po źródła popularnonaukowe – książki, opracowania, ale też zwykłe artykuły czy filmy dostępne za darmo w internecie. Dostarczają one bardzo szczegółowej wiedzy na temat konkretnych wydarzeń lub postaci historycznych, co może okazać się niezwykle przydatne nie tylko podczas rozwiązywania zadań, ale też w trakcie pisania eseju. Źródła popularnonaukowe pozwalają rozbudować i poszerzyć wiedzę, która już wcześniej została zdobyta i uporządkowana dzięki podręcznikowi szkolnemu i repetytorium maturalnemu.

About the Author

You may also like these