Czy matura z historii przydaje się podczas rekrutacji na studia

Matura z historii (książki i pomoce naukowe) nie należy do najłatwiejszych. Uczniowie obawiają się szerokiego zakresu wiedzy, jaki muszą posiadać, by dobrze wypaść, a także podchwytliwych zadań, gdzie łatwo jest stracić punkty przez drobną pomyłkę. Jednak napisanie matury z tego przedmiotu może otwierać przed nami drzwi do wielu ciekawych kierunków studiów. Przed ostateczną decyzją odnośnie wyboru maturalnych przedmiotów, dobrze jest więc zastanowić się, czy matura z historii nie powinna być jednym z naszych wyborów.

Poznawanie przeszłości

Wśród pierwszych kierunków, które mogą przychodzić nam do głowy, znajdują się historia oraz archeologia. Na pierwszym z nich student uczy się historii powszechnej i bada przyczyny i skutki poszczególnych zdarzeń. Drugi z kolei skupia się na źródłach historycznych i ich badaniu – istotne stają się tam bowiem kwestie związane z analizą materiałów i chronologią. Z badaniem przeszłości łączy się również historia sztuki, która zajmuje się badaniem zjawisk w sztuce, dzieł oraz prądów artystycznych.

Z czym jeszcze łączy się historia?

Matura z historii często okazuje się przydatna podczas aplikowania na psychologię – kierunek badający mechanizmy rządzące ludzką psychiką i zajmujący się zachowaniami człowieka.  Dobrze jest rozważyć jej napisanie także w przypadku, gdy interesuje nas filozofia i zagadnienia z nią powiązane. Studia filozoficzne zgłębiają tajniki koncepcji i teorii tworzonych przez wielkich myślicieli na przestrzeni wieków i wymagają gruntownej wiedzy historycznej.

Informator prawdę ci powie

Powyższe informacje są dość ogólne – nie muszą odzwierciedlać sytuacji na każdej uczelni. Warto jest zaglądać na strony internetowe i do przygotowanych przez szkoły wyższe informatorów. Znajdują się tam dokładne wymogi związane z każdym kierunkiem. Po dokładnym przeanalizowaniu, czy punkty za maturę z historii są uwzględniane, oraz jaki stanowią udział w całkowitej ilości punktów, będziemy wiedzieć, czy dobry wynik z matury z historii jest dla nas kluczową sprawą.

About the Author

You may also like these